Home » Headline, Kitos temos

Maneki Neko – žymiausias Japonijos katinas

2 June 2011 11,984 views No Comment

Maneki Neko – neabejotinai pats žymiausias katinas Japonijoje. Maneki Neko tai katino skulptūrėlė, kuri gali būti keramikinė, metalinė arba popierinė. Taip pat tikima, kad maneki neko neša (kviečia) laimę (ir žinoma pinigus) savo šeimininkui. Įprastai skulptūrėlė vaizduoja letenėlę pakėlusį katiną. Lankydamiesi Japonijoje šį katiną galite sutikti parduotuvėse, restoranuose, pachinko tipo lošimų namuose ir kitose su verslu susijusiose įstaigose. Kai kurios skulptūrėlės būna elektrinės ar su pakraunomis baterijomis, tad katinėlis visą dieną mojuoja lėtenėle kviesdamas klientus užeiti į vidų. Prekyboje galima netgi surasti maneki neko kurie yra „varomi“ saulės energijos elementų.

Maneki Neko gestai

Žymiausias Japonijos katinas dažniausiai sėdi pakėlęs kairiąją letenėlę nors šiuo metu dažnai sutiksite katinėlius ir su iškelta dešine ar net abiem letenom. Prieš nusprendžiant įsigyti „naują augintinį“ reikėtų žinoti, kad pakeltos kairės ir dešinės letenelės turi skirtingas reikšmess. Todėl naujasis šeiminkas turėtų būti gerai apgalvojęs kur ir kokiu tikslu įkurdins naująjį šeimos draugą. Tikima, kad iškelta dešinė letenėlė prišaukia klientus, o tuo tarpu dešinė neša sėkmę ir gerovę. Taip pat reikėtų žinoti, kad kuo aukščiau iškelta letena tuo didesnė sėkmė.

Tradiciškai maneki neko modeliu nuo seniausių laikų Japonijoje yra tapusi mike neko katinų rūšis. Visgi pastaraisiai metais be tradicinių mike neko spalvų dažnai pardavinėjami balti, raudoni, juodi, rožiniai, mėlyni ir net auksinės spalvos katinėliai. Mėlyna spalva simbolizuoja „apsaugą“ nuo nelaimingų eismo įvykių, lemią geresnius pažymius mokykloje. Rožinė spalva meilės simbolis. Juodas katinas į namus kviečia laimę bei apsaugo nuo įvairiausių nelaimių. Raudonos spalvos katinėlis tarnauja kaip apsauga nuo ligų.

Kai kada maneki neko turi tam tikras dekoracijas aplink kaklą. Tai galėtų būti šalikėlis, antkaklis, varpelis arba dekoratyvinis seilinukas. Šie papuošimai istoriškai yra kilę iš Edo laikotarpio (1603-1808 m.) kuomet turtingos Edo miesto (dabartinis Tokijas) šeimos taip puošdavo savo augintinius. Tuo metu ypač populiarūs buvo iš raudonų gėlių padaryti antkakliai ir po kaklu kabinami varpeliai, kad šeiminikai girdėtų išgirsti kur yra jų numylėtinis.

Maneki Neko kilmė

Pirmieji įrodymai apie maneki neko kilmę yra sietini su 1870-iais metais kuomet 1876 m. viename vietiniame Japonijos laikraštyje buvo išspausdintas straipsnis kuriame kalbėta apie kimono aprengtų katinėlių skultūras dalintas  Osakos šventykloje. Kiti istorikai teigia, kad žymiausio Japonijos katino pėdsakus galima aptikti Edo laikotarpyje (1603-1868 m.) Visgi tiksli šiuo katino kilmės istorija lieka nežinoma, todėl egzistuoja daugybė mitų ir pasakojimų.

Gotokuji šventyklos katinas. Kelionės metu užėjus baisiai perkūnijai vienas labai turtingas feodalas ieškodamas užuovėjos nuo audros nusprendė pasislėpti po Gotokuji šventykloje augusiu medžiu. Tuomet netikėtai lauke pasirodė šventyklos dvasininko katinas kuris tarsi mojavo letenėle ir kvietė garbingą svečią sekti paskui jį. Turtingasis feodalas didžiai nustebo, bet nusprendė sekti paskui katiną. Ir vos tik nutolo nuo medžio po kurio slėpėsi į pastarąjį trenkė žaibas suskaldydamas medžio kamieną. Nuo to laiko turtingasis feodalas ir vargingai besiverčiusios šventyklos dvasisninkas bei jo katinas tapo labai gerais draugais o pati šventykla suklestėjo. Kuomet katinas nugaišo atsidėkodamas feodalas jo garbei pagamino pirmąją maneki neko skultūrėlę.

Geišos katinas. Gražuolė geiša vardu Usugumo gyveno rytiniame Tojijuje esančiame Yoshiwara rajone kartu su savo mylimu katinu. Vieną naktį katinas netikėtai pradėjo tampyti geišos kimono kampą. Kad ir ką bedarė Usugumo mylimas katinas nenustojo elgtis keistai. Geišos šeimininkas pamanė, kad katinas yra užkerėtas, todėl išsitraukė kardą ir nukirto jam galvą. Tačiau visi neteko žado kuomet nukirsta katinėlio galva besirisdama grindimis nužudė kambaryje besislėpusią nuodingą gyvatę ketinusią įkąsti gražuolei Usugumo. Usugumo buvo pakerėta katino atsidavimu ir labai nuliūdo netekusi geriausio draugo. Po kiek laiko vienas svečias norėdamas praskaidrinti Usugumo nuotaiką padovonojo jai medinę katino skultūrėlę kuri buvo kaip du vandens lašai panaši į buvusį augintinį. Palaipsniui minėta skultūra tapo žinoma maneki neko vardu.

Sena moteriškė ir katinas. Neišpasakytame skurde gyvenusi sena moteriškė vieną dieną buvo priversta parduoti savo mylimą katiną. Prabėgus keletui dienų katinas apsireiškė senolės sapne ir liepė jai nulipdyti jo atvaizdą iš molio (beje iki šių dienų minėtas molis ir iš jo pagaminti dirbiniai vadinami imadoyaki yra gerai žinomi visoje Japonijoje.). Moteriškė kitos dienos ryte padarė kaip liepta. Neprabėgus nei keletui dienų pro senolės namus ėjęs pakeleivis sustojo išvydęs molinę katino skultūrą ir nusprendė nusipirkti ją dovanų. Tuomet moteriškė nulipdė kitą skulptūrą, kurią taip pat netruko parduoti. Palaipsniui moteriškė ėmė lipdyti vieną po kitos molines katino skultūrėles kurios netruko tapti populiarios tarp miestelėnų. Taip gimė maneki neko istorija.

Maneki neko katiną ir kitus tradicinius gaminius galėsite išvysti VI-ojoje Tarptautinėje bonsai ir suiseki parodoje bei II-ajame Japonijos kultūros festivalyje, skirtame Lietuvos ir Tekančios saulės šalies draugystės dvidešimtmečiui paminėti.

Paroda vyks birželio 9-12 d. „Litexpo“ parodų rūmuose. Dvidešimt pasaulio šalių dalyvių, dvidešimt Japonijos meno šakų, dvidešimt diplomatinių santykių atkūrimo metų. Tokie skaičiai vainikuoja dviejų šalių draugystę ir ištrina geografinius atstumus bei sujungia kultūras. Tai – unikalus renginys ne tik Baltijos šalyse, bet ir Europoje.

Prašome palikite savo komentarą!

Palikite savo komentarą žemiau taip pat galima nuoroda savo svetainės. Galite prenumeruoti komentarus naudodamiesi RSS paslauga.

Rašydami komentarus išlikite kultūringi. Nenuklyskite toli nuo temos. Brukalai nepageidaujami.

Galite naudoti šiuos HTML kodus:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Šiame tinklaraštyje galima naudoti Gravatar simbolius. Galite užregistruoti savo Gravatar.

Japonija, kelionės, keliauti, bilietai, verslas, ekonomika