Home » Headline, Kitos temos

Japoniški smilkalai – Awaji Island Ko-shi

21 May 2011 7,994 views No Comment

Japoniškų smilkalų ištakos

Nihon shoki (Japonijos kronika) yra pirmasis rašytinis šaltinis kuriame kalbama apie smilkalų atsiradimą Japonijoje. Suiko imperatoriaus eros 3 metais, pagal vakarietišką kalendorių 595 metais, Japonijos kronikoje rašoma, kad Awajima salos pakrantėje buvo rastas didžiulis rąstas, kurį vietiniai gyventojai sukapojo į malkas. Vėliau minėtas malkas įmetus į krosnį pastebėta, akd medis skleidė keistą, tačiau labai malonų kvapą.

Japonijos kronikoje esantys įrašai apie šį nutikimą rodo didelį to meto žmonių susidomėjimo kvapais lygį.

Kvapo meistrai koshi

Koshi (香司, pažodinis vertimas „kvapą valdantis asmuo“) yra vadinami smilkalų meistrai arba tieisiog „kvapų meistrai.“ Koshi yra asmenys kuriems tenka visa atsakomybė, nuo žaliavos parinkimo, mišinių paruošimo iki galutinio produkto užbaigimo, gaminant tikruosius japoniškus smilkalus. Japonijoje smilkalų gamybos tradicijos siekia daugiau nei tūkstantį metų. Šių dienų Japonijos smilkalų sostine galima įvardinti Awajima salą, kurioje pagaminama net 70 procentų vietinės japoniškos produkcijos.

Awaji salos Ko-shi (awaji shima no ko-shi)

Awaji salos Ko-shi yra vienas žymiausių japoniškų smilkalų prekinių vardų. Awaji salos Ko-shi smilkalai gaminami griežtai laikantis tradicinei gamybai taikomų reikalavimų. Koshi vardą turintis smilkalas yra koshi meistro garbės ir atsakomybės reikalas. Masinės gamybos būdu pagaminti smilkalai savo savybėmis nei iš tolo negali prilygti Awaji salos Ko-shi kvapų pasauliui. Japonijoje populiarūs Ko-shi smilkalai yra geriausias smilkalų meistrų ilgamečio darbo, tradicijų, nuolatinio tobulėjimo ir meilės savo darbui įvertinimas.

Awaji salos smilkalų istorija

Awaji salos smilkalų istorija pirmiausiai sietina su Tanaka Tatsuzo vardu. Tanaka Tatsuzo 19 a. viduryje susidomėjo smilkalų gamybos technika. Jausdamas augantį vietinių gyventojų susidomėjimą šia prabangos preke Tanaka nusprendė savo gyvenimą pašvęsti smilkalų gaminimui. Tanaka pirmuosius savo smilkalus 1850 m. pagamino iš kedro lapų miltelių ir taip davė pradžią šlovingai Awaji salos smilkalų istorijai.

Awaji salos smilkalų suklestėjimą lėmė keturios pagrindinės priežastys.

Pirma, smilkalų gamybai palankios klimatinės sąlygos. Awaji sala yra išsidėsčiusi tarp Shikoku ir Chogoku kalnų. Dėl specifinio landšafto formų šiame gamtos suformuotame „tunelyje“ dažnai pučia vakarų vėjas. Tuo tarpu smilkalų gamybos procese ir ypatingai smilkalų džiovinimo metu vakarų vėjas yra pats palankiausias siekiant paruošti aukščiausios kokybės produkciją.

Antra, tame regione atskirais metų laikais pūsdavo žvejybai atviroje jūroje nepalankūs vėjai, todėl žvejai dažnai būdavo priversti likti namuose. Dėl šios priežasties tradiciškai išsivystė namudinės gamybos šakos. Smilkalų gamintojai taip pat yra priskiriami šiai pramonės šakai.

Trečia, palanki salos geografinė padėtis. Awaji salos Ei uoste 19 a. buvo įsikūrusi tų laikų jūros pakarantės apsaugos policija ir dalis Japonijos karinių pajėgų laivyno. Vienu metu uoste galėdavo prisišvartuoti virš šimto laivų. Į Ei uostą atplaukdavo daugybė laivų, kurie gabendavo įvairias prekes į ir iš Nagasaki, Hyogo, Sakai ir kitų vietovių. Tarp įvairiausių prekių į Ei uostą iš Nagasaki būdavo atplukdama smilkalų gamybai reikalinga žaliava, o atgal išplaukdavo jau pagaminta produkcija.

Paskutinė priežastis susijusi su papildomomis žvejų ir jų šeimų narių pajamomis. Smilkalų gamyba ypač 20 a. pirmoji pusėje tapo geras pajamas generuojančiu uždarbiu.

Aukščiau minėtos priežastys persipynusios kartu su japonišku kruopštumu, ilgamečių tradicijų tęstinumu ir nuolatinio tobulėjimo paieškomis tapo šių dienų Awaji salos Ko-shi smilkalų ištakomis.

Su Awaji salos Ko-shi meistrų pagamintais sakuros, žalios arbatos, kedro ir kitų aromatų smilkalais galėsite susipažinti VI-ojoje Tarptautinėje bonsai ir suiseki parodoje bei II-ajame Japonijos kultūros festivalyje, skirtame Lietuvos ir Tekančios saulės šalies draugystės dvidešimtmečiui paminėti.

Paroda vyks birželio 9-12 d. „Litexpo“ parodų rūmuose. Dvidešimt pasaulio šalių dalyvių, dvidešimt Japonijos meno šakų, dvidešimt diplomatinių santykių atkūrimo metų. Tokie skaičiai vainikuoja dviejų šalių draugystę ir ištrina geografinius atstumus bei sujungia kultūras. Tai – unikalus renginys ne tik Baltijos šalyse, bet ir Europoje.

Prašome palikite savo komentarą!

Palikite savo komentarą žemiau taip pat galima nuoroda savo svetainės. Galite prenumeruoti komentarus naudodamiesi RSS paslauga.

Rašydami komentarus išlikite kultūringi. Nenuklyskite toli nuo temos. Brukalai nepageidaujami.

Galite naudoti šiuos HTML kodus:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Šiame tinklaraštyje galima naudoti Gravatar simbolius. Galite užregistruoti savo Gravatar.

Japonija, kelionės, keliauti, bilietai, verslas, ekonomika