Home » Headline, Japoniška virtuvė, Kitos temos

Gyokusendo dirbiniai – pasaulio paveldo statusą pelnę japoniški indai

28 May 2011 9,783 views One Comment

Japonija nuo seno garsėjo savo metalo dirbiniais ir jų apdirbimo tradicijomis. Viename ar kitame kontekste turbūt daugelis esatę girdėję apie japoniškus kardus – katana‘s. Tęsdami šimtmečių tradicijas šiais laikais japonų kalviai garsėja aukščiausios kokybės japoniškais peiliais. Tačiau turbūt nesuklysiu teigdamas, kad mažai kas bus girdėjęs apie tsuiki (鎚起) kalvystės tradicijas ir tsuiki technika nukaltus gaminius. Tsuiki kalvystė yra pelniusi UNESCO nematerialiojo žmonijos kultūros paveldo statusą, todėl šiame straipsne norėtųsi detaliau supažindinti su šiuo amatu.

Gyokusendo yra žymiausia tsuiki varinius indus kaldinanti kompanija. Gyokusendo įsikūrusi šiurės rytuose, Niigata prefektūros Tsubame mieste. Tsubame metalo apdirbimo pramonės šaknys siekia Edo laikotarpio pradžią, t.y. apie 1600 metus, kuomet šiame iš pirmo žvilgsnio niekuo neišsiskiriančiame Japonijos provincijos kampelyje pradėti gaminti „wa kugi“ (japoniški metaliniai vinys ir smaigtai). Tsuiki atsiradimas Tsubame miestelyje sietinas su Toshichi meistro vardu. Pastarasis iš Sendai į Tsubame atvyko 18 a. pabaigoje (vienas didžiausių Tohoku regiono miestų) ir čia pirmą kartą pristatė tsuiki apdirbimo techniką. Šį gana sudėtingą metodą sėkmingai įsisavino Tamagagawa Kakubei, kuris buvo šiuo metu visame pasaulyje savo dirbiniais garsėjančios Gyokusendo kompanijos įkūrėjęs. Be to reikėtų paminėti, kad pačios gamtinės aplinkybės diktavo puikias sąlygas tsuiki metodo suklestėjimui Tsubame apylinkėse. Pasirodo, kad šalia Tsubame miestelio esančiame Yahiko kalne buvo puikios kokybės vario kasyklos, todėl vietiniams meistrams nereikėjo sukti galvos dėl žaliavos.

Gyokusendo dirbiniai

Gyokusendo pirmaisiais veiklos metais daugiausiai specilizavosi namų buityje naudojamų varinių indų kaldinime. Tobulėjant meistrų sugebėjimams ir technikai, dirbiniuose po truputį pradėti naudoti įvairūs puošybos elementai. Taip gimė nuostabūs indai, kurie iki mūsų dienų išliko kaip puikūs meno kūriniai.

Kalbant apie Gyokusendo kompanijos istorines ištakas reikėtų paminėti 1873 metus. Šiai metais Japonija pirmą kartą dalyvavo Pasaulio parodoje kuri buvo orgazuojama Vienoje. Šioje parodoje Japonija nusprendė pristatyti Gyokusendo indus ir pačią tsuiki technologiją kuri sulaukė didelio susidomėjimo europiečių tarpe. Nuo to laiko Gyokusendo dirbiniai pelnė daugiau nei trisdešimt apdovanojimų įvairiose tarptautinėse ir Japonijoje organizuotose parodose. Visgi bene žymiausiais Gyokusendo dirbinys yra 1894 m. Jo didenybės Meiji imperatoriaus 25-osiosms vedybų metinėms paminėti skirta vaza. Nuo to laiko Guokusendo dirbiniai įvairiomis progomis dedikuojami imperatoriškajai šeimai.

Tsuiki gamybos procesas

Tsuiki gamybos procesą paprasčiausiai būtų galima apibūdinti kaip metalo kalimą formuojant galutinį dirbinį. Tsuiki gamyboje naudojama daugybė metalinių laikiklių ir platukų. Kiekvienas plaktukas yra individualus, pritaikytas pagal meistro fizinius ypatumus. Tsuiki dirbiniams naudojamas varis, kuris kalamas taip, kad metalas susitrauktų. Metalo sutraukimas ir apvalinimas yra vieni sudėtingiausi gamybos proceso elementai, todėl čia atsiskleidžia kiekvieno meistro sugebėjimai ir potencialas. Vieną kartą sukaltas metalas sukietėja, todėl turi būti kaitinamas ugnyje kol vėl galima suminkštėjusį metalą kaldinti formuojant norimą dirbinio formą. Pačioje pabaigoje specialiu būdu ant gaminio paviršiaus dedama spalva. Šimtmečių eigoje išrasta keletas spalvos paruošimo ir uždėjimo and dirbinio metodų, tačiau jie yra laikomi didžiausia Gyokusendo kompanijos paslaptimi.

Kiekvienas Gyokusendo dirbinys yra unikalus rankų darbo šedevras. Variniai indai pasižymi puikiomis šilumos pralaidumo savybėmis. Lyginant su metaliniais indais variniai indai net 5 kartus ir net 25 kartus geriau nei plieniniai indai praleidžia šilumą. Be to vario jonai maistui ar vandenui suteikia švelnesnį skonį. Indų priežiūra labai paprasta. Tereikia praskalauti vandeniu ir nušluostyti minkštu audeklu. Tuiki gaminiai yra ilgaamžiai, kurių grožis neišblės ir po dešimt ir po penkiasdešimt metų.

Gyokusendo ir kitus japoniškos virtuvės indus galėsite išvysti VI-ojoje Tarptautinėje bonsai ir suiseki parodoje bei II-ajame Japonijos kultūros festivalyje, skirtame Lietuvos ir Tekančios saulės šalies draugystės dvidešimtmečiui paminėti.

Paroda vyks birželio 9-12 d. „Litexpo“ parodų rūmuose. Dvidešimt pasaulio šalių dalyvių, dvidešimt Japonijos meno šakų, dvidešimt diplomatinių santykių atkūrimo metų. Tokie skaičiai vainikuoja dviejų šalių draugystę ir ištrina geografinius atstumus bei sujungia kultūras. Tai – unikalus renginys ne tik Baltijos šalyse, bet ir Europoje.

Komentaras »

  • Saulius parašė:

    Sveiki,
    Išties labai puikus puslapis, puikūs ir įdomūs straipsniai, taisyklinga lietuvių kalba. Labai džiaugiuosi, kad turime tokių iniciatyvių lietuvių! Nuo šiol šiame puslapyje lankysiuos tikrai dažnai.
    Kitas dalykas: prieš tris mėnesius pradėjau mokytis japonų kalbą ir pavadinčiau tai savo paskutinių 3-5-rių metų didžiausiu atradimu. Galbūt šio puslapio autorius galėtų rekomenduoti kokių nors šaltinių kalbos mokymuisi “on-line”, nes jų yra labai daug ir tikrai sunku išsirinkti. Ačiū.
    Saulius

Prašome palikite savo komentarą!

Palikite savo komentarą žemiau taip pat galima nuoroda savo svetainės. Galite prenumeruoti komentarus naudodamiesi RSS paslauga.

Rašydami komentarus išlikite kultūringi. Nenuklyskite toli nuo temos. Brukalai nepageidaujami.

Galite naudoti šiuos HTML kodus:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Šiame tinklaraštyje galima naudoti Gravatar simbolius. Galite užregistruoti savo Gravatar.

Japonija, kelionės, keliauti, bilietai, verslas, ekonomika