Home » Featured, Kitos temos, Verslas&Ekonomika

Robotai gyvūnėliai

11 October 2010 5,645 views 2 Comments

Japonija nuo seno garsėjo kaip visame pasaulyje dominuonanti pramonių robotų gamintoja ir eksportuotoja. Šį kartą norėčiau pažvelgti į gyvunėlių robotų panaudojimą slaugos namuose. Dėl itin sparčiai senstančios visuomenės Japonijoje ir kitose ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, robotai gyvūnėliai bei jų panaudojimas slaugos sektoriuje yra gana nauja, tačiau perspektyvi sritis. Šiuo metu intensyviai yra atliekami įvairūs tyrimai ligoninėse ir kitose medicinos įstaigos, siekiant įvertinti bei moksliškai įrodyti medicniškai efektyvų robotų pritaikymą slaugos procese. Pavyzdžiui vienoje iš Saitama prefektūroje esančių ligoninių, naudojant ruoniuką Paro iš 14 žmonių sergančių silpnaprotyste, net 7 ligoniams dingo tam tikros specifinės silpnaprotyste sergantiems žmonėms būdingos smegenų skleidžiamos bangos.
Robotai gyvūnėliai (šuo, katė bei naujausias kūrinys ruoniukas Paro) padeda prakalbinti užsisklendusius slaugos namų gyventojus, pasitarnauja gydymo tikslams, sprendžiant psichologines problemas. Be to netgi ligoti senoliai gali nesibaimindami globoti savo augintinius. Auginant ruoniuką Paro tereikia nepamiršti „pakrauti gyvūnėlio“ baterijų…

Ruoniukas Paro
Paro pradėtas kurti dar 1996 metais. Pagrindinis ruoniuko kūrėjų tikslas – terapijai skirtas robotas, kuris turi paskatinti ligonių ir senyvo amžiaus žmonių komunikacinius sugebėjimus. Įdomu pastebėti, kad ruoniuke įdiegtas dirbtinis intelektas, todėl i šaukiant savo augintinį, pastarojo reakcija kas kartą būna skirtinga. Taip pat Paro geba įsiminti savo šeimininko mėgstamus veiksmus ir pozityvias emocijas bei stengiasi savo elgesį modeliuoti orientuodamasis į šeiminko pomėgius.
Paro taip pat yra eksportuojamas į užsienį ir pirmiausiai Daniją. Danijos NPO pirmuosius „ruoniukus“ įsigijo 2008 metų rudenį. 2011 metais danai planuoja įsigyti apie 1000 tūkstantį ruoniukų, skirtų įvairioms slaugos institucijoms. Praėjusiais metais Paro gavo licenciją iš Amerikos maisto ir vaistų asociacijos (FDA) suteikiančią teisę šį robutuką pardavinėti kaip medicininį įrenginį JAV.
Japonijoje ruoniukų Paro nuo prekybos pradžios 2005 metais iš viso parduota apie 1300 vienetų. Pagrindiniai Paro pirkėjai pavieniai asmenys, kurie Paro įsigijo vietoje „realių“ augintinių. Medicinoms ir slaugos įstaigoms kol kas parduota tik apie 20 procentų robotų. Remiantis atliktais tyrimais, europiečiai Paro labiau vertina kaip terapijai skirtą medicininį prietaisą, kai tuo tarpu japonų pastarojo roboto įsigijimo tikslai pirmiausiai orientuoti į modernų naminio gyvūnėlio pakaitalą.

Paro parametrai
Ilgis 57 cm
Svoris 2,7 kg
Veikimo laikas su pilnai pakrauta baterija 1,5 h
Kaina 350,000 jenų (jeigu 100 jenų 3 litai, tuomet 10,500 lt)
Suteikiama vienerių metų garantija

Kiti robotai gyvūnėliai
Paro nėra vienintelis bandymas sukurti gyvūnėlį robotą. Tokių bandymų būta tiek ankstesniai metais, tiek ir dabar intensyviai vyksta įvairių prototipų kūrimo darbai. Galima būtų paminėti, kad pastaruoju metu Fujitsu ir JAV MIT universiteto mokslininkai dirba prie roboto meškiuko prototipo, kuris gebės įsiminti daugiau nei tris šimtus visokiausių reakcijų.
Iš žymesnių robotų tarpo skirtų plačiam naudojimui namuose galima būti paminėti šiuo metu neparduodamus Sony kompanijos šuniuką Aibo bei medicinos prietaisų gamintojo Omron katytę Nekoro.

Kaip ir minėjau, sparčiau senstant ekonomiškai išsivysčiusių šalių visuomenėms ateityje tikimasi vis didesnės aukštos kokybės naujos kartos robotų paklausos. O jeigu visgi nuspręstumėt auginti elektra maitinamą naminį ruoniuką Paro, mielai padėsiu įsigyti.

Ruoniukas Paro

Honda sukurtas Asimo prototipas – arba kas mūsų laukia netolimoje ateityje

2 Komentarai »

  • Marius parašė:

    Sunku suvokti kaip robotui idiegtas supratimas kokia jega suspausti padekla ar zmogaus ranka ir kaip atskirti skirtingus daiktus. Idomu :)
    http://www.youtube.com/watch?v=YruAOxWG5uU cia truputi nepavykes variantas

  • gaijin (autorius) parašė:

    Dirba žmonės, programuoja :)

Prašome palikite savo komentarą!

Palikite savo komentarą žemiau taip pat galima nuoroda savo svetainės. Galite prenumeruoti komentarus naudodamiesi RSS paslauga.

Rašydami komentarus išlikite kultūringi. Nenuklyskite toli nuo temos. Brukalai nepageidaujami.

Galite naudoti šiuos HTML kodus:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Šiame tinklaraštyje galima naudoti Gravatar simbolius. Galite užregistruoti savo Gravatar.

Japonija, kelionės, keliauti, bilietai, verslas, ekonomika